Νίκη με αυτογκόλ

Το Φεβρουάριο του 1994 πραγματοποιήθηκε αγώνας ποδοσφαίρου μεταξύ Barbados και Grenada για το Shell Caribbean Cup. Η Barbados έπρεπε να προκριθεί με 2 γκολ διαφορά για να περάσει στον επόμενο γύρο. Το σκόρ ήταν 2-0 υπερ της μέχρι το 83′ όταν και δέχτηκε και γκόλ απο την αντίπαλη ομάδα. Λογω ένος περίεργου κανονισμού του συγκεκριμένου κυπέλου, η ισοπαλία οδηγούσε στην παράταση και το αποτέλεσμα θεωρείται 2-0 υπέρ της ομάδας που κέρδιζε στην παράταση. Όπως μπορείτε να φανταστείτε ξεκίνησε μια κωμικοτραγική κατάσταση. Οι παίκτες της Barbados έβαλαν αυτογκολ για να πάει ο αγώνας στην παράταση, ενώ στη συνέχεια η κάθε ομάδα προσπαθούσε να βάλει αυτογκολ για να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Για την ιστορία, τελικά νίκησε η Βarbados με γκολ στην παράτηση.

Πηγές:

2 Responses to “Νίκη με αυτογκόλ”

1. 1 Nassos Οκτώβριος 23, 2006 στο 7:00 μμ

Καλά, η FIFA δεν το έχει εξετάσει ακόμη αυτό το σύστημα? 😉

2. 2 graham Οκτώβριος 25, 2006 στο 10:54 πμ

Εμένα μου άρεσε η απογοήτευση του παίχτη των Barbados ενώ άλλαζε πασούλες με τον τερματοφύλακα και δεν ερχόταν κανείς να τον πιέσει… Πολύ γέλιο